Із історії освіти Нововоронцовщини за 70 років


Чи можна уявити село без школи? Звичайно, ні! Влада розуміла це в усі часи. А за останні 70 років технічного прогресу, економічного та соціального зростання освіта району піднялася на більш високий щабель. Якщо згадати, то… У лютому 1943 р. було видано постанову українського уряду "Про поновлення роботи шкіл врайонах Української РСР, звільнених від фашистських окупантів". На вересень 1944 р. на переважній більшості населених пунктів району відновилась робота шкіл. Після закінчення війни багато дітей були переростками./Files/images/hersonschin_70/Учнівський колектив 1949 р.с.Новоолександрівка.gifНовоолександрівська школа

Тяжко було працювати, не було програм, підручників, зошитів, будь-якої наочності. Парт теж не вистачало, учнів садовили на стільці, принесені з дому довгі дошки, що заміняли столи. У зв’язку з браком приміщень навчання у більшості шкіл проходило в дві зміни. Вечорами навчання проводилось при каганцях, виготовлених із гільз від снарядів. Буквар був тільки у вчителя, тому букви писали друкованим шрифтом на дошці, а учні переписували їх на газети, на папір з-під упаковки. Але і в таких тяжких умовах діти наполегливо вчились, трудились на полях колгоспів, самі проводили ремонтні роботи в школах. Вводилося роздільне навчання хлопчиків і дівчаток з 7-річного віку. У Фирсівці, Леонтіївці, Українці, Червоному, північній стороні с.Дудчан, шкіл не було, діти вимушені були ходити до школи пішки за 5 і більше кілометрів.

Після війни розгорнулася активна робота з відновлення народної освіти. У 1949 році відбувся перехід до загальної обов’язкової семирічної освіти.

У 50-х роках школи вже повністю ліквідували наслідки воєнних років, збагатилась матеріально-навчальна база, відкриваються шкільні бібліотеки, у зв’язку з браком приміщень, прибудовуються до існуючих шкіл допоміжні класні кімнати, майстерні. Учнями та вчителями закладаються алеї, парки, фруктові сади. 1956 року на базі Біляївської середньої школи створюється новий тип школи – школа-інтернат, куди приймаються діти одиноких матерів, інвалідів, сироти. У 1957 році об’єднали два села (Куликівка і Новоархангельське) у Нововоскресен/Files/images/hersonschin_70/Учні та вчителі Петропавлівської школи 1958 р..jpgУчительский колектив та учні Петропавлівської школа, 1958р.ське, 2 школи також об’єднано у Нововоскресенську, яка розміщувалася на базі колишньої Новоархангельської. 1970 рік - при Хрещенівській середній школі відкривається інтернат, для учнів 9 -10 класів з сіл Українка, Біляївка, Червоного.

Добре була побудована піонерська робота. Учні грали в шахи, шашки, читали газети і журнали, відвідували неписьменних або неграмотних людей, читали їм книги. Налагоджується позашкільна робота, починають працювати спортивні, хорові, драматичні, екологічні, хореографічні гуртки З метою подолання безграмотності у школах відкриваються вечірні класи.

До визначних дат пов’язаних з розвитком освітньої галузі Нововоронцовщини можна віднести наступні:

30 березня 1944 р – розпочала роботу Іванівська середня школа Нововоронцовського району Херсонської області, яка з 1964 року перейменована у Миролюбівську. /Files/images/hersonschin_70/Путін Анатолій Михайлович, директор Осокорівської школи.jpgПутін Анатолій Михайлович, бувший директор Осокорівської середньої школи

Листопад 1954 року - завершено будівництво Золотобалківської школи

Вересень 1967 року – відкрита Нововоронцовська середня школа на 1160 місць.

1 вересня 1968 року збудована нова Осокорівська школа;

26 серпня 1973 – збудована Любимівська школа;

1 вересня 1977 року гостинно відчинила двері новозбудована Нововоскресенська школа

У 1969 році пролунав урочистий перший дзвоник для 310 учнів і 29 вчителів с.Гаврилівка

У 1990-1991 роках у Біляївці на місці старої церкви будується нова десятирічна школа.

У 70-х роках у школах р/Files/images/hersonschin_70/Учнівський інструментальний ансамбль Світанок с.Біляївка.gifУчнівський інструментальний ансамбль Світанок, Біляївська середня школа, 1975р.айону змінюються методи і форми навчання. Започатковується профільна освіта. Навчанням займалися як вчителі фахівці так і працівники сільського господарства. Учні 9-10 класів вивчають тракторну справу, отримують водійські права.

Велику допомогу школам надають колгоспи. Закупляються технічні засоби: кіноапаратура, телевізори, ств/Files/images/hersonschin_70/Романишин М.П. проводить нараду в Нововоронцовській середній школі.jpgПедагогічна рада учителів Нововоронцовської середньої школи, директор школи Романишин М.П.орюються фільмотеки.

Шляхи реалізації ідей педагогіки життєтворчості орієнтують діяльність позашкільних навчальних закладів на формування інноваційного стилю, розвитку творчої особистості дитини.

Починаючи з 2011 року на базі комунального закладу «ДОТ ім. Івана Бережного», який розпочав своє існування з 1965 року, послугами відпочинку та оздоровлення щорічно охоплено не менше 60% дітей шкільного віку. Тематика відпочинкових змін – «Літо з англійською», туристсько – краєзнавча, спортивна - налаштована на щоденну потужну працю, творчість, бажання жити єдиними інтересами з дітьми, забезпечує успішний відпочинок дітей, про який вони згадують з вдячністю, і який їм дає чималий досвід і підтвердження значимості кожної особистості.

01 вересня 1981 року в Нововоронцовці відкрито дитячо-юнацьку спортивну школу. За роки існування спортивний заклад відвідувало понад 10000 школярів. Підготовлено 2336 розрядників, з них 4 — кандидати в майстри спорту, 2 майстри спорту та майстер спорту міжнародного класу. Значних успіхів досягали на Всеукраїнському та міжнародному рівні.

Актуальним напрямком освітньої діяльності педагогічного колективу КЗ «Нововоронцовський районний центр дитячої творчості», який було відкрито 18.04.1995 року, залишається підтримка обдарованих дітей, адже з таких дітей формується майбутнє України.

Сьогодні освітня галузь району успішно реалізує етапи проекту «Школа електронного урядування», що дозволило взяти його результати за базу впровадження районної Програми інформатизації Нововоронцовського району на 2012-2015 роки.

У районі діє пілотний проект «КУРС Школа», що працює з використанням сучасних клієнт-серверних технологій та надає можливості ведення баз кадрового складу. У всіх загальноосвітніх навчальних закладах створено власні веб – сайти.

Очолюють освітню галузь району досвідчені та мудрі керманичі на чолі з начальником відділу освіти, молоді та спорту Фоменко Тетяною Михайлівною.

Завдяки цьому у численному рейтингу перемог освіти району за 2005-2013рр.:

- У щорічному конкурсі «Школа Херсонщини»: Дудчанське загальноосвітнє обєднання «школа – дитячий садок» ( директор Мельник Т.В.) посіло - 1 місце у номінації «Школа проектних технологій»; Любимівська ЗОШ ( директор Ткаченко Ж.Д.) -1 місце як « Школа сприяння здоров’ю»; Новоолександрівська Ш/С ( директор Береговий В.М.) – 1 місце « Школа - родина»; Гаврилівська ЗОШ посіла - ІІ місце у номінації «Школа громадянського становлення» (директор Базиляк В.Л.).

- Згідно з угодою лабораторії «Сільська школа» Інституту педагогіки НАПН України про організацію і проведення дослідно-експериментальної роботи Дудчанське ЗОСШП І-ІІІ ст. працює над розробкою та впровадженням окремих питань наукової проблеми «Організаційно-педагогічні засади формування освітнього округу у сільській місцевості».

- З 01 січня 2011 року розширили повноваження шляхом надання послуг з дошкільної освіти навчальні заклади у селах Миролюбівка, Петропавлівка. А 3 2012 року у селі Біляївка.

- Педагогічний та учнівський колектив Михайлівської ЗОШ( директор Слущенко Віктор Леонідович) взяв участь у 14 екологічних конкурсах міжнародного, всеукраїнського та обласного рівня, творча група цього навчального закладу «Екологія через освіту» співпрацює с Київським національним університетом ім. Т. Шевченка, кафедрою зоології у рамках договору з п’ятирічним терміном. Михайлівські освітяни беруть участь у Всеукраїнському пілотному проекті «Урбанізація довкілля», ними скерована участь учнів в 45 літературних, мовних, художньо – естетичних конкурсах Всеукраїнського та обласного рівня. По кількості отриманих перемог (за попередніми показниками – 105) учні та педагоги посідають перше місце серед освітніх закладів району.

Кадровий потенціал району характеризується достатнім професійним рівнем учителів. Серед 303 педагогічних працівників: 8 – вчителів – методистів; 14 – мають звання « Старший учитель»; 77 – вищу кваліфікаційну категорію; 14 – відмінни/Files/images/hersonschin_70/сьогодення, районний етап кокурсу Учитель року 2014.JPGСьогодення. Районний етап конкурсу "Учитель року - 2014" на базі Любимівської ЗОШ І-ІІІ ступеніви освіти України.

Освітяни району рівняються на мудрий досвід колег – заслужених учителів України: Кудрявцевої Любові Миколаївни, Дикухи Лариси Василівни, Мілінчук Алли Павлівни, Ткаченко Тетяни Андріївни. Орденом «Знак Пошани» у різні роки нагороджені – Гончарова Антоніна Мартіянівна, Жарик Алла Миколаївна, Іващенко Ганна Яківна, Береговий Василь Миколайович, Дубина Віктор Андрійович. Медаллю «За трудову відзнаку» нагороджені – Лисенко Валентина Іванівна, Пінська Катерина Степанівна, Мунтянова Олександра Вікторівна, медаллю Макаренка – Кучмій Лілія Василівна, Клочанюк Валентина Дмитрівна. За останні 70 років звання «Відмінник освіти» присвоєно 97 педагогічним працівникам.

Вагомі результати і здобутки наших сучасників, які сьогодні працюють в школах району, є послідовним наслідком творчої праці попередніх поколінь, які доклали величезних зусиль, аби створити міцну освітню базу нашого краю. Діяльність, одухотворена любов’ю і прагненням добра – це одне із визначень суті учительської праці, однієї із найважливіших і найзначніших в суспільстві. Тому ніколи і не втрачається її актуальність.

Більш повна історія становлення освіти району представлена в трьох випусках Альманаху, які можна переглянути за посиланням

Кiлькiсть переглядiв: 597